Rekrutacja - najczęściej zadawane pytania

1. Na jakim poziomie należy zdać egzaminy maturalne?

W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego nie ma wymagań odnośnie poziomu egzaminu maturalnego (z wyjątkiem kierunku: lekarskiego). Kandydat sam decyduje, do którego z egzaminów podejdzie. Należy jednak pamiętać, że wynik na poziomie podstawowym pomnożony zostanie przez 1, a na poziomie rozszerzonym przez 2, a następnie zostanie zastosowany wzór zgodnie z zasadami na danym kierunku, obliczanie wyniku końcowego według wzoru (po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych):

W = a*P + b*M + c*J + d*Z + e*Y

gdzie
W – wynik końcowy kandydata
P – wynik z języka polskiego
M – wynik z matematyki
J – wynik z języka obcego
Z,Y – wyniki z dodatkowych przedmiotów maturalnych
a, b, c, d, e – wagi (wielokrotności 5%)

Wyjątek: dla kierunku lekarskiego obowiązują dodatkowe, szczegółowe kryteria formalne, tj. uzyskanie minimum 30% punktów z części zewnętrznej egzaminu maturalnego z przedmiotów biologia oraz chemia na poziomie rozszerzonym, odrębnie dla każdego z tych przedmiotów, które zgodnie z zasadą zostaną pomnożone przez przelicznik odnośnie poziomu rozszerzonego, czyli przez 2.

Przykład:

PSYCHOLOGIA:

język polski – waga 40%
język obcy – waga 30%
przedmiot do wyboru:
biologia, historia, matematyka – waga 30%
Wyniki z egzaminu maturalnego:
język polski – 80% poziom podstawowy
język angielski – 90% poziom podstawowy, 50% poziom rozszerzony
matematyka – 45% poziom podstawowy
język polski = 80 x 0,4 = 32
język angielski = 50x2x0,3 = 30
matematyka 45x0,3 = 13,5
W= 32 + 30 + 13,5 = 75,5 pkt

2. Jaki jest przelicznik do poziomu podstawowego i rozszerzonego?

Wynik na poziomie podstawowym pomnożony zostanie przez 1, a na poziomie rozszerzonym przez 2.

3. Która to jest „stara matura”?

Egzamin dojrzałości („stara matura”) – egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących oraz do roku 2005 w technikach.
Egzamin maturalny („nowa matura”) – egzamin maturalny zdawany od roku 2005 w liceach ogólnokształcących oraz od roku 2006 w technikach.
Starą maturę od nowej najprościej można odróżnić sprawdzając, w jakiej skali wyrażone są oceny. Dla starej matury ta skala to 2-5 oraz 1-6, a dla nowej to wynik wyrażony w skali procentowej 0-100.

4. Czy studia mogą zostać nieuruchomione?

Studia mogą zostać nieuruchomione, gdy liczba kandydatów, którzy złożyli komplet wymaganych dokumentów, będzie mniejsza niż 20 osób. Powyższa zasada określona jest w uchwale Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia podejmowanej na dany rok akademicki.

5. Czy mogę zostać „wolnym słuchaczem"?

Regulamin studiów nie przewiduje statusu wolnego słuchacza.

6. Czy można edytować swoje dane w systemie elektronicznej rejestracji?

Dane w systemie elektronicznej rejestracji można edytować. Kandydat nie może samodzielnie dokonać edycji wyników maturalnych lub oceny z dyplomu/średniej ocen ze studiów (w przypadku studiów drugiego stopnia) po upływie wyznaczonego terminu rejestracji na studia.

7. Jak można poprawić wyniki ocen z egzaminów maturalnych?

Do momentu zakończenia terminu elektronicznej rejestracji, kandydat może sam zmienić swoje wyniki. Jeżeli minął czas przeznaczony na poprawienie wyników maturalnych w systemie elektronicznej rejestracji, kandydat powinien przedłożyć aneks do świadectwa lub zaświadczenie z OKE, (np. drogą elektroniczną, osobiście) do właściwej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, z dokładnym wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji oraz prośbą o zmianę wyników.

8. Jakie były progi punktowe?

Kandydaci przyjmowani są na podstawie zdanego egzaminu maturalnego, uwzględniającego wyniki z części zewnętrznej: na poziomie podstawowym wyrażony w punktach procentowych z wagą 1 (pomnożone przez 1), na poziomie rozszerzonym wyrażony w punktach procentowych z wagą 2 (pomnożone przez 2). Jeżeli kandydat zdawał egzamin maturalny na obu poziomach, brany jest pod uwagę wynik korzystniejszy dla kandydata. Dlatego też w każdym roku progi punktowe kształtują się inaczej, co ma związek z wynikami uzyskanymi przez kandydatów na egzaminie maturalnym.

9. W przypadku poprawienia matury, jaki rok uzyskania matury należy wpisać?

Kandydaci, którzy poprawiali wyniki matury, w systemie elektronicznej rekrutacji, wpisują rok, w którym po raz pierwszy ją zdali i otrzymali świadectwo maturalne. W formularzu z wynikami matury w systemie elektronicznej rejestracji należy wpisać poprawiony (wyższy) wynik, a przy składaniu wymaganych dokumentów na studia do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, oprócz świadectwa maturalnego, należy złożyć aneks z wynikiem poprawianej matury.

10. Czy można zarejestrować się na więcej niż jeden kierunek studiów?

Tak. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o liczbę kierunków, na które można dokonać rejestracji. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej można wziąć udział w dwóch postępowaniach rekrutacyjnych.

11. Termin opłaty rekrutacyjnej

Opłata rekrutacyjna musi zostać zaksięgowana w systemie elektronicznej rejestracji na indywidualnym koncie kandydata przed terminem zakończenia rejestracji. Kandydat po zaksięgowaniu opłaty musi wpisać wyniki z egzaminu maturalnego. Wówczas dopiero rejestracja zostanie uznana za pełną.

12. Jeżeli opłata rekrutacyjna zostanie dokonana w ostatnim dniu rejestracji, co wtedy?

Wtedy obowiązkiem kandydata jest dostarczenie dowodu opłaty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej najpóźniej w dniu określonym jako ostatni dzień rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych. Adresy i telefony Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych. Po przypisaniu opłaty rekrutacyjnej należy w formularzu elektronicznej rejestracji uzupełnić wyniki z egzaminu maturalnego do północy ostatniego dnia rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych.

13. Mimo zapłacenia opłaty rekrutacyjnej moja rejestracja na studia dalej nie jest dokończona, dlaczego?

Sytuacja ta może wynikać z faktu, że między datą przelewu a zaksięgowaniem pieniędzy na koncie mija zawsze pewien czas - od kilku godzin do kilku dni. Rejestracja zostaje zakończona w momencie zaksięgowania opłaty rekrutacyjnej oraz wpisania wyników z egzaminu maturalnego. W przypadku, gdy w ostatnim dniu terminu rejestracji opłata rekrutacyjna nie jest zaksięgowana w systemie elektronicznej rejestracji, wtedy obowiązkiem kandydata jest dostarczenie dowodu opłaty, jak również świadectwa maturalnego, do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, w celu uzupełnienia wyników z egzaminu maturalnego. Adresy i telefony Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych

14. W jaki sposób można zrezygnować z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym?

Przed upływem terminu zakończenia rejestracji kandydat może zrezygnować z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym na studia, poprzez wybranie opcji „rezygnacja”, na swoim koncie w systemie elektronicznej rejestracji.

15. Czy ktoś może dostarczyć za mnie dokumenty?

Tak, komplet wymaganych dokumentów do właściwej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej może dostarczyć osoba trzecia, bez pełnomocnictwa, lub można przesłać je drogą pocztową. Natomiast odebrać dokumenty może tylko osoba legitymująca sią pełnomocnictwem lub kandydat osobiście.

16. Kiedy i gdzie należy dostarczyć dokumenty?

Komplet wymaganych dokumentów należy dostarczyć dopiero po ogłoszeniu wyników rekrutacji, do właściwej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w terminie określonym w szczegółowym harmonogramie rekrutacji. Adresy i telefony Komisji Rekrutacyjnej.

Biuro Rekrutacji nie przyjmuje dokumentów na studia od kandydatów.

17. Jestem laureatem/finalistą olimpiady stopnia centralnego. Czy to znaczy, że mam wolny wstęp na wszystkie kierunki bez rekrutacji?

Laureat/finalista olimpiady stopnia centralnego powinien jak każdy kandydat, przejść rekrutację oraz spełnić warunki formalne, o ile takie są wymagane na wybranym kierunku. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego laureat/finalista ubiegający się o przyjęcie na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich, uzyskuje maksymalną punktację, przewidzianą w skali ocen na jego świadectwie, z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym na dany kierunek, gdzie jego olimpiada brana jest pod uwagę. Więcej o olimpiadach znajduje się tutaj http://www.ujk.edu.pl/uchwala_nr_55_2017.html http://www.ujk.edu.pl/uchwala_nr_23_2018.html

18. Zdaję maturę w tym roku po raz pierwszy, wyniki są dopiero w czerwcu. Nie mogę się jeszcze rejestrować, prawda?

Możesz! Rejestracja rozpoczyna się od 1 czerwca. Do momentu otrzymania świadectwa maturalnego możesz dokonać częściowej rejestracji polegającej na wpisaniu swoich danych oraz wybraniu kierunku studiów, a po otrzymaniu świadectwa maturalnego należy dokończyć rejestrację poprzez wprowadzenie w formularzu wyników z egzaminu maturalnego po uprzednim uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej na konto UJK. Szczegółowy harmonogram rekrutacji

19. Chcę zrezygnować ze studiów. Jakie kroki mam w tym celu podjąć?

Należy skontaktować się z właściwą Wydziałową Komisją Rekrutacyjną (adresy i telefony).

20. W jakim przypadku i kiedy mogę ubiegać się o zwrot opłaty rekrutacyjnej?

Opłata rekrutacyjna podlega zwrotowi jedynie w przypadku:
  • w przypadku niedokończenia elektronicznej rejestracji w systemie (np. poprzez niewprowadzenie przez kandydata niezbędnych danych, niewybranie kierunku studiów, niewniesienie opłaty rekrutacyjnej oraz brak uzyskania potwierdzenia przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach o wpłynięciu na konto Uniwersytetu tej opłaty),
  • nieuruchomienia kierunku studiów, o ile był to jedyny kierunek wybrany przez kandydata.
Nie podlega zwrotowi opłata rekrutacyjna zapłacona w ustalonej wysokości w procesie kwalifikacji na studia, w wyniku którego kandydat otrzymał decyzję komisji rekrutacyjnej o przyjęciu bądź nieprzyjęciu na studia. Zwrotu nadpłaty dokonuje się po zakończeniu rekrutacji na wniosek osoby zainteresowanej na jej adres lub konto podane we wniosku (wzór wniosku znajduje się na indywidualnym koncie kandydata w systemie elektronicznej rejestracji).

21. Co w sytuacji, gdy żaden z przedmiotów, które zdawałem na maturze, nie jest brany pod uwagę w procesie kwalifikacyjnym?

Brak wyniku z przedmiotu punktowanego spowoduje przyznanie 0 punktów z ww. przedmiotu branego pod uwagę w procesie kwalifikacji, lecz nie pozbawi kandydata prawa do ubiegania się o przyjęcie na studia. Wyjątek stanowią studia, na które obowiązują kryteria formalne, czyli wymagany jest wynik z danego przedmiotu na określonym poziomie (np. kierunek lekarski). W przypadku tych studiów brak wyniku z wymaganego przedmiotu skutkuje wykluczeniem z udziału w rekrutacji na ten kierunek.

22. W jaki sposób kandydaci z tzw. "starą maturą" mogą brać udział w procesie rekrutacji?

Świadectwo tzw. „starej matury" uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Na kierunkach studiów, gdzie podstawowym kryterium jest ranking wyników z egzaminu maturalnego/konkurs świadectw, uzyskane przez kandydata oceny i wyniki wyliczane są wg następujących zasad:
  • kandydatom, którzy zdali egzamin dojrzałości („stara matura”) uwzględnia się korzystniejszą dla nich ocenę z pisemnej lub ustnej części egzaminu dojrzałości. W przypadku braku oceny na egzaminie dojrzałości uwzględnia się oceny z klasyfikacji końcoworocznej,
  • kandydatom, którzy zdali egzamin dojrzałości („stara matura”) uwzględnia się wynik egzaminu wstępnego, wyrażony w skali procentowej z wagą 2.

Wyjątek stanowią studia na kierunku lekarskim, gdzie kandydaci posiadający „starą maturę” powinni, przystąpić do egzaminu maturalnego („nowa matura”) na poziomie rozszerzonym z wymaganych przedmiotów (art. 44 zzp ustawy o systemie oświaty). Nie ma konieczności zdawania „nowej matury" w całości.

Kandydat przystępujący do takiego egzaminu otrzymuje zaświadczenie o wynikach z przedmiotów, do których przystąpił, wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Na podstawie wyników umieszczonych na tym zaświadczeniu obliczany jest wynik kwalifikacji.

23. Co, jeśli termin obrony egzaminu licencjackiego mam wyznaczony po terminie rejestracji na studia?

Formalnym kryterium przyjęcia na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Rejestracji na studia drugiego stopnia można zatem dokonać, jeżeli termin obrony egzaminu licencjackiego/inżynierskiego gwarantuje uzyskanie dyplomu (lub zaświadczenia o ukończeniu studiów wyższych) przed terminem zakończenia rejestracji na studia. Ponadto należy pamiętać, że jeżeli kryterium kwalifikacji na studia jest ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, brak dyplomu skutkować będzie dyskwalifikacją kandydata na studia. Pamiętaj, że przy rekrutacji na studia drugiego stopnia musisz mieć już dyplom lub zaświadczenie o ukończeniu studiów.
Powrót do strony głównej rekrutacji

Aktualności

Więcej aktualności

Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

ul. Śląska 11A
25-328 Kielce
Godz. przyjęć:
poniedziałek - piątek w godz. 8:00 - 15:00

Informacje dla kandydatów: https://www.ujk.edu.pl/pjm.html
Strona www: https://www.ujk.edu.pl/ucwir

Sekcja Rekrutacji

ul. Żeromskiego 5, 25-369 Kielce